Wikipedia - szminka:

fryzjer żoliborz
Szminka, pomadka do ust ? kosmetyk kolorowy w formie sztyftu służący do podkreślenia ust i nadania im barwy. Składa się głównie z tłustego kremu i barwnika, ale może również zawierać witaminy, substancje odżywcze, nabłyszczające, nawilżające, zapachowe, filtry chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jej kolor zależy od stopnia nasycenia zawartego w niej pigmentu. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szminka

Makijaż, a kwestie psychologiczne

fryzjer żoliborz
Makijaż może nieść znaczenie psychologiczne.

Ludzie, którzy przesadnie podkreślają swoją urodę mogą mieć uraz związany z poczuciem niedostatecznej atrakcyjności (zobacz: kompensacja).

Sposób używania makijażu może także ujawniać samoocenę (osoby o niskiej samoocenie bądź to zupełnie nie używają makijażu, bądź go nadużywają).
Należy tu jednak uważać na interpretację, bowiem samo używanie lub nieużywanie makijażu nie jest podstawą rzetelnej diagnozy. Zaburzenia poczucia tożsamości objawiać się może skłonnością do częstej i diametralnej zmiany wyglądu (np.

powtarzające się operacje plastyczne, bardzo częsta zmiana koloru włosów itp.).

Nie jest jednak prawdziwa zależność odwrotna: zmiana wyglądu nie musi być związana z zaburzeniem poczucia tożsamości. W europejskiej kulturze kobiety malują często usta i oczy. Malowanie ust jest związane z powszechnym (nieprawdziwym) przekonaniem, że kobieta o pełnych ustach jest namiętna, zaś usta wąskie świadczą o oziębłości.
Usta są także symbolem waginalnym i w związku z tym ich podkreślanie może być sygnałem seksualnym.
Malowanie oczu związane jest z tym, że w kanonie kobiecej urody oczy odgrywają ważną rolę - im wydają się większe, tym bardziej atrakcyjne.

Jedna z teorii mówi, że jest to związane z tym, iż kobieta z dużymi oczami wydaje się młoda (oczy dzieci są większe w stosunku do całej twarzy niż oczy dorosłych).

Duże oczy mogą także sprawiać wrażenie niewinności, czyli wierności.

Współczesny kanon kształtu oka to migdał.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Makija%C5%BC

Peeling - przeciwskazania

opryszczka, stany zapalne skóry, zakażenia wirusowe, grzybicze, czy bakteryjne, uszkodzona ciągłość skóry w obszarze poddanym zabiegowi, trądzik różowaty, liczne znamiona, alergia na środek złuszczający lub jakikolwiek jego składnik. Złuszczaniu chemicznemu oraz peelingowi kawitacyjnemu nie powinny poddawać się kobiety w ciąży i karmiące piersiąŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82uszczanie_nask%C3%B3rka
.

Widok do druku:

fryzjer żoliborz