Warto pamiętać o podstawowych zasadach takiej opieki : przede wszystkim najważniejsza jest cierpliwość.
Chociaż osoby w sędziwym wieku mogą czasami wydawać się dla nas niezrozumiałe, a ich zachowanie dość dziwne, to jednak trzeba zaakceptować charakter i przyzwyczajenia najbliższych nam osób.
Schorzenia, które posiadają w większości osoby starsze mogą bardzo wpłynąć na ich zachowanie.
Jest to niestety naturalna kolej rzeczy.Pielęgnacja ? w medycynie stosowanie zasad medycznych i humanitarnych przez odpowiednio przeszkolone osoby w celu utrzymania zdrowia i sprawności chorego, pomocy choremu w powrocie do zdrowia oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych i strachu u chorego. Określenie to stosowane jest również w odniesieniu do roślin (pielęgnacja drzew, krzewów, warzyw lub kwiatów) i oznacza wówczas regularne zabiegi mające na celu zapewnienie pożądanego ich wzrostu i rozwoju. Również zwierzęta, szczególnie hodowlane, nad którymi człowiek roztacza swą opiekę wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza podczas chorób.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgnacja
Granica między wiekiem średnim człowieka a starością jest płynna i zmieniała się w ciągu wieków.
W czasach prehistorycznych ludzie dożywali 30 (Neandertalczyk z Krapiny) - 35 lat (szkielety z Sima de los Huesos w Atapuerca)1.
W starożytności człowiek 35-40-letni był uważany za człowieka starego.