"Tryb kucany" jest uważany za zdrowszy1 i działa profilaktycznie względem chorób jelita grubego (rak2, hemoroidy3, zapalenie jelita grubego), ponieważ pozwala na pełne wypróżnianie bez zalegania złogów, chroni także przed uszkodzeniami związanymi z chorobami prostaty (podrażnienia nerwu)potrzebny przypis. Zostało zasugerowane, że kucanie wzmacnia mięśnie miedniczne u kobiet, zmniejszając prawdopodobieństwo inkotynencji4.
Dodatkowo sugeruje się, że korzystanie z tego typu ubikacji wzmacnia biodra i poprawia oddychanie i koncentrację. Pozycja kucana jest pierwotną dla człowieka pozycją wypróżniania. Ubikacja taka jest tańsza od tradycyjnych muszli klozetowych. Ubikacje tego typu są łatwiejsze w czyszczeniu i ogólnym utrzymaniu ich higieny, są mniej podatne na akty wandalizmu. Wymuszają zmniejszenie czasu przebywania (pozycja kucana nie pozwala na wygodne czytanie, np.
gazet). Szczególnie praktyczne są w miejscach użyteczności publicznej, ponieważ nie dochodzi w nich do kontaktu nagiej skóry z potencjalnie brudną powierzchnią (jak w przypadku sedesów tradycyjnych ubikacji), co redukuje ryzyko ewentualnego przenoszenia drobnoustrojów.Zatem przy zachowaniu elementarnych zasad higieny ? wytarcia do sucha powierzchni kontaktu ubikacji z ciałem ? siadanie na desce klozetowej niczym nie grozi.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubikacja_kucana
Dywan podłogowy ? tkanina dekoracyjna przeznaczona do pokrycia pewnych płaszczyzn (najczęściej podłóg, czasem także ścian). Dywany pojawiły się prawdopodobnie w Azji Centralnej między III a II tysiącleciem p.n.e.